Диетите без йо-йо ефект
Много от вас сигурно са спазвали различни диети през живота си. Проблемът е, че тези, които успяват да задържат перфектната форма, са много малък процент. Защо? Нима можете да живеете в подобен кръговрат цял живот? Не допускайте грешки, които прави всеки втори – кратки цели и бързи резултати, липса на постоянство и груби лишения.
Постигането на желаните килограми трябва да бъде дълъг, обмислен и разумен подход. Не се нуждаете от “невероятната диета”, публикувана в социалните мрежи, а от хранителен режим, който да оказва благоприятно влияние върху вас самите. Най-сигурният и надежден начин да се справите с наднормено тегло е чрез професионална помощ от лекар или диетолог. Скоро ще започнете да сваляте здравословно и ще възвърнете загубено си самочувствие. Готови ли сте да влезете в тази битка, за да виждате всеки ден очарователния си силует в огледалото?
Какво е “йо-йо ефект”?
“Йо-йо ефектът” е познат термин при хората, страдащи от излишни килограми. Концепцията се заключава в колебанията на телесното тегло – увеличаването му след предварително рязко отслабване или твърде дълги и драстични лишения. Мнозина са попадали в този “капан”, по една или друга причина. Лошото е, че всеки прави с тялото си, каквото си пожелае. В дългосрочен план може да доведе до сериозни рискове за здравето и дори натрупване на нежелано тегло. Лекарите и диетолозите съветват да не се прибягва към подобно самостоятелно гладолечение и други крайно рестриктивни диети, преди консултация и позволение от професионалист.
Съвети за предотвратяване на йо-йо ефекта?
- Храненето се под наблюдението на лекар или диетолог – специалистът би могъл да ви насочи най-добре към правилното решение
- Поставяйте дългосрочни цели – кратките резултати са най-застрашаващи за постигане на йо-йо ефекта. Рязката загуба на килограми не е препоръчителна, т.к. обикновено е последвана от връщане на свалените килограми, нерядко с “лихва”. Бавната и постепенна редукция на тегло обикновена е трайна, т.к. при нея се постига нормализиране на нивата на кръвната захар и инсулин. Инсулинът е анаболен хормон, т.е. хормон, който кара организмът ви да трупа запаси от мастна тъкан. Високите нива на инсулин водят до натрупване на излишни килограми.
- Не се подлагайте на прекомерни лишения за дълго време – тялото има нужда от всички хранителни групи (мазнини, белтъчини, въглехидрати), просто трябва да се приемат правилно, в правилен часови диапазон и в разумно количество
- Яжте разнообразна храна – ако от утре решите да отслабвате и менюто ви се състои единствено от бяло месо и зелена салата, вероятността това да ви писне и да “кривнете” от пътя е много по-висока. Не си мислете, че здравословната и нискокалорична храна е скучна, безвкусна и прочее.
- Добавете физическа активност към здравословното хранене – кардиото и силовите тренировки ще допринесат значително за стопяването на мазнините и оформянето на красиво тяло. Правилното хранене е задължителната част, когато целта е редукция на излишно тегло, но добавянето на физическа активност ще улесни и забърза процеса. Освен това, редовната физическа активност намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, както и повишава нивата на серотонин (хормона на щастието).
Съществуват ли диети без йо-йо ефект и по какво ще ги познаем?
Първата отличителна черта би могла да е самата дума “диета”. Ежедневно в онлайн пространството “валят” безумни заглавия, на които хората вярват. Сред тях са “най-невероятната диета за 3 дни”, “бързо сваляне с драстична диета за важни поводи”, “само за седмица ще загубите 5 килограма от теглото си с тази диета” и т.н. Тези “диети” обикновено са силно ограничителни и най-често водят до загуба основно на вода и мускулна тъкан, което все пак се отразява на кантара, човек вижда, че е с 3-4-5 килограма по-лек и си мисли, че е отслабнал.
На следващата седмица килограмите обикновено се завръщат. Освен това, възвърнатите килограми пък са съставени единствено от мастна тъкан и вода, т.е. де факто вие имате по-лошо телосложение (с по-висок процент мазнини и по-нисък процент мускулна маса) отколкото преди диетата! Това, което води до здравословно отслабване и баланс по-нататък, всъщност са различните хранителни режими. Те се спазват по-дълго, но благоприятните последици върху тялото не остават незабелязани. Нима бихте издържали цял живот да се тъпчете по няколко дни, а след това да гладувате по седмица?
Както стана ясно, продължителността е фактор, който дава индикации за здравословно хранене, без неприятни последици. Другото, с което се свързват режимите, които не предизвикват негативния обратен процес, е разнообразието в менюто. Без значение каква схема на хранене сте избрали (ниско-въглехидратно, високо-мазнинно или друго), необходима е широка гама от храни. Така организмът ви няма да усеща непрекъснато лишение. Забравете за мита, че здравословното е скучно и еднообразно.
Има ли бързи диети без йо-йо ефект?
Бързите диети са т.нар. “безсмислени диети”, които са приемливи главно за тийнейджърите. Разумен човек би трябвало да е наясно, че ще се постигнат резултати, но за няколко дни. Това не е добро решение за дългосрочна практика. Не предприемайте бързи мерки, макар да нямате търпение за новата си визия и смяна на гардероба. Всичко е постижимо, но с правилна техника.
За 3, 5 дни или седмица ще има видими резултати, ако се подложите на фотосинтезиране. Ще облечете старите дънки, но не след дълго ще се изкушите. Отново повтарям, че подобна редукция на тегло се дължи основно на загуба на вода и мускулна тъкан, а това не е целта на никой от вас.
Съществуват обаче определени програми, които са свързани с глад. Те са полезни в някои случаи, но е необходимо да бъдат предписани от специалист. Препоръчително е организмът да бъде под непрекъснато наблюдение, мнозина дори се настаняват в предназначените за тази цел центрове. Престоят там е един вид почивка със здравословна цел.
Лекарите знаят с какво трябва да се хранят пациентите, за да се премахнат токсините от тялото, стреса, непрекъснатата умора и даден вид заболяване. При тези лечения най-същественото е последващото захранване. Само така ще се предотврати бързото нежелано покачване на теглото.
3 топ диети с доказано добър ефект
Желаете ли всеки ден да изглеждате по един и същ начин? Желаете ли да се преборите с лакомията и да си хапвате от любимите си храни, без обвинения? Възможно е, но първо трябва да се потрудите. Покажете, че сте борбени и имате силно изразена воля. Наблегнете на подходяща диета за вас и я превърнете в начин на живот. Това е ключът към успешния начин на живот в дългосрочен план.
Ниско-въглехидратна диета (НВД)
Базирана е на контрол на инсулина в организма. Рафинираните (бързи) въглехидрати увеличават нивата му рязко. Увеличеното ниво на инсулин кара организма да влезе в режим на съхранение на енергия, т.е. да складира приеманата храна, като мазнини. Затова се набляга на консумация на храни, богати на протеини и мазнини. Въглехидратите са сведени до малки количества, като се приемат основно т.нар “бавни” въглехидрати. Във вечерното хранене почти винаги се елиминират изобщо. Разбира се, режимът за всеки индивид е индивидуален – зависи какво тегло трябва да се свали, дали има здравословни проблеми и каква е честотата и интензивността на физическата активност.
Диета „Зоната“
“Зоната” включва изготвянето на балансиран режим на хранене. В концепцията е заложена следната пропорция за всяко хранене :
- въглехидрати – 40%
- мазнини – 30%
- протеини – 30 %
Режимът е подходящ за спазване дълъг период от време. Не е насочен към гладуване, а по-скоро към разнообразие и контролиране нивата на инсулин. Не води до намаляване на енергията, защото се поемат качествени и полезни храни, от които се нуждаят тялото и мозъка. Препоръчително е да присъстват нерафинирани въглехидрати и полезни мазнини (авокадо, сурови ядки, зехтин). Менюто може да варира според индивидуалните вкусови предпочитания.
Кетогенна диета
Кетогенната диета е третото добро предложение за сигурни и трайни резултати. Колкото и странно да звучи, при нея се набляга на месото и мазнините. Въглехидратите са тотално изключени. Изключение са единствено присъстващите такива в зелените зеленчуци. Може и да ви звучи чудесно, но повярвайте, не е толкова лесна и приятна за спазване.
Отрицателното при нея е, че не всеки обича да набляга на мазнините, а те са основни в храненията. Залага се на намаляване на въглехидратите, за сметка на мазнините, които играят роля на гориво. Именно по този начин се създават вещества, наречени кетони, в следствие на което се постига желаният процес кетоза. Ядат се по-мазни меса, мазна риба, включени са млечните храни и най-полезните мазнини, които се набавят от зехтин, кокос, авокадо, сурови ядки, семена и други. Проведете консултация с лекар и диетолог, преди да се подложите на подобен режим.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!