Захарен диабет и лабораторни тестове
Захарният диабет е изключително разпространено заболяване. като само за нашата страна се счита, че от него боледуват около 350 000 души. Основна негова характеристика е недостатъчността на хормона на задстомашната жлеза, а именно инсулин. Тази недостатъчност може да бъде абсолютна – при захарен диабет тип 1, и относителна при захарен диабет тип 2.
Захарен диабет тип 1 и тип 2
Захарен диабет тип 1 е характерен за детската и млада възраст като абсолютната липса на производство на инсулин се дължи на унищожаването на клетките, отговорни за производство на инсулин в панкреаса – най-често от автоимунна реакция.
При захарен диабет тип 2 недостатъчността на инсулин е относителна, защото той се произвежда от панкреаса, но ефектът му е недостатъчен /най-вече заради инсулинова резистентност/, за да бъде метаболизирана глюкозата /т.е. от нея да бъде произведена енергия/. Както се казва в старите учебници – “клетката се къпе в глюкоза, а е гладна за нея”.
Симптоми
До започване на лечението, тъй като все пак организма трябва да съществува по някакъв начин, той започва да произвежда енергия от другите налични хранителни източници – мазнини /най-вече/ и протеини, затова и много често първите признаци са:
- Отслабване – защото организма “изпомпва” мастните депа за да си набави нужната енергия.
- Често уриниране – поради наличието на много глюкоза в кръвта, част от нея организма се стреми са отстрани за по-малко поражения, съответно тя бива отделена в урината, но увлича със себе си и вода като осмотично активна молекула, като водата бива отделяна /при стойности на кръвна захар над 10ммол/л/ се появява и
- Жажда и съхнене на устата.
- Лесна уморяемост – няма бърз енергиен източник
- Ацетон в урината – отпаден продукт от метаболизиране на мазнините за енергия
При наличието някои от тези симптоми е добре да се направи изследване на кръвната захар, която при случайно изследване на гладно трябва да бъде под 6ммол/л, ако е след хранене до 8 ммол/л, с цел намаляване на сърдечно-съдовите, бъбречни и очни усложнения.
При случайно изследване и стойности над 11ммол/л със голяма сигурност мислим за вече развит захарен диабет, но задължително е нужно да се направи и орален глюкозо толерантен тест – това изследване се прави с цел да се види способността на задстомашната жлеза да се справя – чрез отделяне на инсулин – на глюкозна атака.
При него е добре да изследваме и нивата на инсулина в серума-както базалния така и отделения след приемането на глюкозата. По този начин правим анализ и за наличието на инсулинова резистентност.
Целта на лечението на захарния диабет е поддържане на стойности на кръвната захар най-близки до нормалните физиологични граници:
- На гладно – 4-7 ммол/л
- 2 часа след хранене – между 5-8 ммол/л
- преди лягане – не по-ниска от 6ммол/л
При вече започната терапия, освен кръвно-захарен профил задължително се прави изследване на гликирания хемоглобин
Това е показател ,който ни дава една ретроспективна оценка на гликемичния статус, независима от храненето за деня и други денонощни колебания – глюкозата непрекъснато и практически необратимо се свързва с хемоглобина по време на живота на червените кръвни клетки /еритроцитите -те живеят около 100-120денонощия/.
Определянето на гликирания хемоглобин представлява обективен тест за средното ниво на плазмената глюкоза през последните 3-4 месеца. Това изследване е добре да се прави през 3 месеца при инсулиново лечение и на 6 месеца при перорално лечение. Добре е да се знае, че гликирания хемоглобин се измерва в проценти, а един процент от стойността на гликирания хемоглобин отразява приблизително около 1,2 ммол/л от нивото на кръвната захар. Приема се,че диабета е добре лекуван при стойности под 7%.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!