Хипертония и наднормено тегло: Как редукцията на тегло се отразява върху кръвното налягане
Фрамингамското проучване, известно клинично проучване продължаващо вече над 60 години, стига до извода, че приблизително 26% от мъжете и 28% от жените страдащи от артериална хипертония (високо артериално или както е по-популярно – кръвно налягане), както и 23% от мъжете и 15% от жените с исхемична болест на сърцето (ИБС), са с наднормено тегло.
Какво представлява артериалната хипертония (АХ)?
Артериалната хипертония е хронично заболяване, при което налягането, оказано от кръвта, върху стените на артериите е трайно повишено. Това води до редица патофизиологични механизми, върху които няма да се спираме, т.к. Това би ни отнело години, но крайния ефект е поразяване на периферните съдове, както и съдовете на сърцето, което означава по-висок риск от съдови инциденти (инфаркт, инсулт и т.н.), влошено качество и намалена продължителност на живота.
За да бъде поставена диагнозата артериална хипертония е нужно да бъдат измерени завишени стойности на артериалното налягане при поне две отделни посещения при лекар.
Според последните препоръки на Европейското Дружество по Кардиология, АХ се степенува по следния начин:
- Оптимално артериално налягане: <120 ммЖ Систолно и <80 ммЖ Диастолно налягане
- Нормално артериално налягане: 120-129 ммЖ Систолно и/или <80-84 ммЖ Диастолно
- Високо – Нормално налягане: 130-139 ммЖ Систолно и/или <85-89 ммЖ Диастолно
- Артериална Хипертония I cт – 140-159 ммЖ Систолно и/или <90-99 ммЖ Диастолно
- Артериална Хипертония II cт – 160-179 ммЖ Систолно и/или <100-109 ммЖ Диастолно
- Артериална Хипертония III cт – >180 ммЖ Систолно и/или >110 ммЖ Диастолно
Артериалната хипертония се дели на два основни типа : есенциална (първична) и вторична хипертония. Повечето пациенти, страдащи от хипертония, имат есенциална хипертония, механизмите на която са много и сложни и включват генетични, бъбречна увреда, повишена симпатикова активност и много, много други.
Както може би вече знаете, повишеното телесно тегло е свързано с повишен риск от развитие на хипертония. В груби цифри това изглежда така : хората с наднормено тегло имат три пъти по-висок риск от развитие на АХ. От друга страна, свалянето на излишните килограми води до значителен спад в стойностите на кръвното налягане. Отново в цифри – свалянето на около 10% от телесното Ви тегло, ще дове със спад на около 5/4 ммЖ в съответно систолното и диастолното налягане.
Пациентите със затлъстяване, особено с абдоминално такова (натрупване на мазнини основно в областта на корема), имат още по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания. Това обикновено се комбинира и с нарушения в липидния профил (завишен “лош” и понижен “добър” холестерол) и метаболизма на захарите, което пък от своя страна повишава риска от развитие на захарен диабет, атеросклероза (“втвърдяване” на артериите) и ИБС (инфаркт).
Това, което трябва да запомните, е че артериалната хипертония и наднорменото тегло са в тясна връзка и водят до множество нежелани последствия, които намаляват както качеството, така и продължителността на живота ви. В случай, че имате поставена диагноза артериална хипертония, то тя трябва да бъде лекувана, но чрез редукция на тегло може да постигнете драстичен спад в стойностите на кръвното налягане, което може да позволи намаляване броя и дозата на приеманите от вас медикаменти.
Загубата на излишните килограми е най-важната стъпка в овладяването на артериалната хипертония и подобряването на качеството на живота Ви!
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!